EBYS MEBİS
faruk-sarac-myo-logo

Bursa Mimari Restorasyon öğrencileri İstanbul'daydı

Bursa Yerleşkesi Mimari Restorasyın öğrencileri, 28 Nisan Cuma günü Hilton Hotel'de gerçekleştirilen Heritage İstanbul Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları etkinliğine katıldılar. Sanat ve Restorasyon alanında önemli isimlerin sunumları izlendikten sonra sergi alanında yer alan restorasyon firmaları, dernekler, eğitim kurumlarının standlarını ziyaret ettiler ve bunun yanı sıra yeni ölçüm ve belgeleme teknikleri, sunum teknikleri, kullanılan malzeme ve uygulama teknikleri hakkında bilgi aldılar.

29 Nisan Cumartesi günü ise öğrenciler Koç Müzesi'ndeydi. Tarihi Hasköy Tershanesi, Lengerhane Binası'nda yapılan restorasyonlar sonucu nasıl birer müzeye çevrildiği gözlemlemiş, müzede sergilenen ürünler incelediler. Ardından Karaköy ara sokaklarında o bölgedeki mimari yapı türleri inceleyerek, İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü'nü ziyaret ettiler.

İstanbul'daki son günlerinde öğrenciler Süleymaniye Külliyesi’ndeydi. Mimar Sinan’ın türbesi ziyaret edildikten sonra külliye yapıları incelendi ve sonrasında Vefa, Zeyrek, Fener ve Balat Semtleri gezilerek her bölgedeki konut mimarisi gelişimi ve farklılıklarını gözlemlediler.